10 wskazówek oszczędnej jazdy autem z wypożyczalni

oszczedna jazda

Autem z wypożyczalni samochodów można jechać na dłuższą podróż do pożądanego celu podróży. Zazwyczaj nie zwraca się uwagi na oszczędność paliwa ale myśli o szybkim dotarciu do celu.

Ostatnio stały się popularne zasady dotyczące oszczędnego prowadzenia pojazdu tak aby mniej niekorzystnie oddziałowywać na środowisko. Muszą być chronione nie tylko teraz ale w przyszłości zasoby ziemi. Świadoma jazda zgodnie z zasadami pozwoli oszczędzić paliwo a tym samym zmniejszyć oddziaływanie na środowisko.

W jaki sposób kierować samochodem w sposób oszczędny dla środowiska?

  1. Jedź z małą prędkością i zmieniaj wcześniej biegi. Im niższa prędkość pojazdu tym mniej paliwa auto potrzebuje do przejechania pojazdu. Na trasie najoszczędniejsza prędkość to 90km/h a zmiana biegów przy obrotach 1500 do 2500 pozwala zaoszczędzić około 15 proc. paliwa
  2. Jedź ze stałą prędkością. Jazda taka pozwala na zaoszczędzenie paliwa niż jazda z hamowaniem i rozpędzaniem auta na nowo gdzie auto może spalać znacznie więcej paliwa niż przy jednostajnej jeździe.
  3. Umiarkowana prędkość. Samochody przy prędkości 90km/h spalają najoszczędniej paliwo. Każda większa szybkość powoduje zwiększenie spalania.
  4. Unikaj krótkich odcinków. Auto na krótkich odcinkach nie zdąży się nagrzać i w związku z tym spalanie może być nawet 2 krotnie wyższe niż w przypadku gdy silnik jest ciepły
  5. Unikaj dużych obrotów.należy unikać dużych obrotów silnika
  6. Po uruchomieniu silnika natychmiast jedź
  7. Jedź bezpiecznie. W czasie jazdy zwracaj uwagę na warunki panujące na trasie. Trzymaj odstęp od poprzedzających aut tak aby jechać ze stałą prędkością.
  8. Przy dłuższym postoju wyłącz silnik. Zatrzymaj silnik w przypadku gdy stoisz około 20sekund. Taki postój z zapalonym silnikiem powoduje zużycie paliwa
  9. Wyłącz klimatyzacje i inne. Włączona klimatyzacja powoduje obciążenie silnika i zwiększenie zużycia paliwa. Warto w ciepłe dni delikatnie otworzyć okna aby był ruch powietrza.
  10. Unikaj przewożenia niepotrzebnego ładunku w samochodzie. Wożenie niepotrzebnego ładunku może niepotrzebnie obciążyć auto i tym samym zwiększyć spalanie auta. Dotyczy to również popularnych dachowych bagażników. Ich obecność zwiększa zużycie nawet 1 litr na 100km.