Nowe zasady podróżowania samochodami po Europie

paryż i winiety

Dla podróżnych przyjeżdzających do krajów Europejskich coraz trudniej zapoznać się z coraz nowymi zasadami jakie zostały wprowadzone w tym roku w miastach i w krajach.

Niestety nie ma odgórnej regulacji unifikującej nowe regulacje dla kierowców. Dlatego ważne jest aby zapoznać się z nimi zanim rozpocznie się podróż a szczególnie w sytuacji kiedy auto zostanie wynajęte.

Jest kilka nowych regulacji i tak np. we Francji w Paryżu, Lyon, Lille i w Grenoble. Wszystkie auta wjeżdzające do centrum muszą posiadać specjalną etykietę. Istnieje kilka wariantów takich etykiet w zależności od daty pierwszej rejestracji pojazdów. Plakietki są tylko dostępne online. Co trzeba wiedzieć termin dostarczenia ich to około 3 tygodnie. Auta wjeżdzające do miasta i do strefy powinni mieć aktualną plakietkę szczególnie w godzinach 8 i 20 w dni powszednie. Bez plakietek można zapłacić karę 78Euro.

Auta z pierwszą rejestracją przed 1 stycznia 1997 i motocykle z pierwszą rejestracją przed 1 lipca 2000 nie otrzymają plakietki upoważniającej do wjazdu do miasta. Mogą jedynie wjechać do strefy w nocy albo w weekendy i święta. Prawdopodobnie w niedługim czasie zostaną zaostrzone restrykcje dotyczące wjazdu samochodów do stref w cetrach miast.

Dopóki plakietki są dostępne w internecie warto zaopatrzyć się w nie przed wyjazdem. W innym przypadku trzeba będzie pozostawić auto na parkingu poza strefą. Informacje na temat aktualnych obostrzeń są częściowo przedstawiane na elektronicznych wyświetlaczach nad drogami dojazdowymi.

Strefa ekologiczna od 1 lutego została również wprowadzona w Antwerpii w Belgii. Wszystkie zarówno miejscowe auta jak i zagraniczne muszą być zaopatrzone w odpowiednie plakietki. Przyklejanie plakietek na szybie nie jest tutaj wymagane.

Dla aut z silnikami diesla do Euronormy 3 bez DPF oraz z silnikami benzynowymi bez euronormy nie mają prawa wjazdu. Mimo to mają możliwość wjazdu 8 razy w ciągu roku. Odpowiednie bilety można kupić w maszynach parkingowych.

Pozostałe informacje na temat stref ekologicznych i zakazach można znaleźć w internecie na stronie OAMTC  w kategorii winiet. Podczas podróży do Niemiec można znaleźć na tej stronie informacje na temat stref ekologicznych w miastach.